Dünya Kupası’nda Maç Yöneten İlk Türk Hakem Kimdir?

0
Doğan Babacan Dünya Kupası’nda Maç Yöneten İlk Türk Hakem
1974 FIFA Dünya Kupası’nda hakem olarak görev yapan Doğan Babacan, tarihine Dünya Kupası’nda maç yöneten ilk Türk olarak geçmiştir.

FIFA Dünya Kupası, ilk kez 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen bir futbol organizasyonudur. İlk kez gerçekleştirilen bu organizasyonu pek çok ülke Güney Amerika’da düzenlenmesi nedeniyle boykot etmiş ve katılmama kararı almıştır. Yine Avrupa ülkeleri ise Uruguay’ın çok uzak olduğunu gerekçe göstererek bu turnuvaya katılmadılar. Çünkü o dönemde Avrupa’dan Güney Amerika’ya ulaşım sağlamak için gemi ile okyanusu geçmek gerekiyordu. Bu nedenle de ilk Dünya Kupası’na 13 takım katılmıştır. Türk Milli Takımı ise Dünya Kupası’na ilk kez 1950 senesinde katılmıştır. Sonrasında ise 1954 ve 2002 yıllarında da yeniden turnuvaya katılma şansı elde etmiştir. Bunların yanında Dünya Kupası’nda görev alan hakemlerimiz de olmuştur. Bunlar arasında başı çeken ise Doğan Babacan’dır. Peki, Dünya Kupası’nda maç yöneten ilk Türk hakem Doğan Babacan Kimdir?

Doğan Babacan ve Hakem Olma Öyküsü

Dünya kupasında ilk kez kırmızı kart göstermesiyle bilinen Doğan Babacan; 5 Nisan 1930 tarihinde, İstanbul Beşiktaş’ta Fatma ve Hamdi Babacan çiftinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Beyoğlu Lisesi’nde okuyan Babacan, Yapı Kredi Bankası A.Ş Umum Müdürlüğü’nde memur olarak çalışmıştır. Bunun yanında ünlü hakem, 16 yaşında Beşiktaş’ta futbol oynamaya başlamıştır. Futbol hayatına 25 yaşına kadar devam eden Babacan, bu kısa süre içerisinde aynı şehirde yedi farklı takımda forma giyme şansını yakalamıştır.

1947-48 sezonunda Beşiktaş’ın Arap Sadri olarak tanınan yöneticisi Sadri Usluoğlu’nun teşvikiyle A takımında oynamaya başlamıştır. Arap Sadri’nin desteği ile bir yıl içerisinde birinci takıma yükselen Doğan Babacan Beşiktaş’tan ayrılınca Beyoğluspor’da oynamıştır. Ancak buradaki serüveni ceza alması nedeniyle kısa sürmüş ve 1948-50 yıllarını Karşıyaka’da oynayarak geçirmiştir. 1949-1950 sezonunun bitmesiyle İstanbul’a dönem futbolcu, Kasımpaşa’da forma giymeye başlamıştır. Ertesi sezon İstanbul Ligi’nin iddiasız bir takımı olan Emniyet’te futbol oynamış, sonrasında ise bir yıl Hacettepe’de forma giymiştir.

Doğan Babacan,31 Mayıs 1955 tarihinde girdiği hakemlik sınavını kazanarak kurs bile görmesine gerek kalmadan sahaya çıkmıştır. Bunun en önemli nedeni ise hakemlik ile ilgili kitaplar okuması ve hakemliğe ciddi anlamda hâkim olmasıdır. 1955 Eylülünde İstanbul amatör kümesinin alt kademe maçlarında görev alan Babacan’ın otoritesi kusursuzdu ve kuralları çok iyi biliyordu. Tarih 9 Eylül 1956’yı gösterdiğinde ise hakem lisansını almıştır. Yurtdışında da defalarca maç yöneten Doğan Babacan, 1959 yılında milli hakem olmuş 1969’da ise FIFA kokartı takmıştır. FIFA kokartı taktıktan sonra sık sık milli maçlarda ve Avrupa kupalarında görev almıştır.

Münih 1972 Olimpiyat Oyunlarında ve 1974 FIFA Dünya Kupası’nda hakem olarak görev yapan Doğan Babacan, bu sayede spor tarihine Dünya Kupası’nda maç yöneten ilk Türk olarak geçmiştir.

Doğan Babacan’dan Dünya Kupası’ndaki İlk Kırmızı Kart

14 Haziran 1974 tarihinde Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Almanya’nın Berlin Olimpiyat Stadı’nda Batı Almanya ile Şili arasında oynanan açılış maçı, Doğan Babacan tarafından yönetilmiştir. Maçın 68. dakikası oynanırken Şili’nin oyuncusu Carlos Caszely, Vogsts’ın ayağındaki topa müdahale ederek arkadan sert bir darbe indirmiştir. Maçın başlarında sarı kart gören oyuncuya Doğan Babacan önce sarı daha sonra ise kırmızı kart göstermiştir. Dünya Kupası 1970’de başlamasına rağmen o turnuvada herhangi bir futbolcu kırmızı kart görmemişti. Böylece Caszely, Dünya Kupası’nda kırmızı kart gören ilk futbolcu, Babacan ise bu kartı gösteren ilk hakem olarak tarihe adını yazdırmıştır. Futbolculuğu çok kısa süren ancak hakem olarak 60 yılı aşkın bir süre hizmet veren futbol tarihimizin unutulmaz ismi Doğan Babacan; 18 Mayıs 2018 tarihinde hayatını kaybetmiş, 19 Mayıs Cumartesi günü Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Aile Mezarlığı’na defnedilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınızı
Lütfen Adınızı Yazınız