Avrupa Şampiyonu İlk Türk Boksör Kimdir?

0
Cemal Kamacı Avrupa Şampiyonu İlk Türk Boksör Cemal Kamacı
Avrupa Şampiyonu ilk Türk Boksör Cemal Kamacı 1972 yılında katıldığı Avrupa Şampiyonasında Fransız Roger Zami ile mücadele etmiştir.

Ülkemizde profesyonel boks kulübü kurma denemesi ilk kez 1950 yılında gerçekleştirilmiştir. Halit Ergönül ve Ruhi Kuşçu tarafından İstanbul Boks İhtisas adı ile kurulan bu kulüp, düzenlenen maçlara ilgi beklenenin çok altında olunca masrafları karşılayamayan organizatörler pes etmiş ve bu kulüp kapanmıştır. Türk boksunda profesyonel klasmanda ilk madalyamızı ise Cemal Kamacı almıştır. 1973 yılında Avrupa şampiyonu ilk Türk boksör unvanını kazanan Kamacı; bir yıl unvanını koruduktan sonra kaybetmiş, 1975 yılında ise geri kazanmıştır. Peki, Cemal Kamacı’nın profesyonel boks kariyeri boyunca elde ettiği diğer başarılar nelerdir?

Avrupa Şampiyonu İlk Türk Boksör Cemal Kamacı ve Boks Kariyeri

Türk boksörleri arasında unutulmaz isimlerden birisi olan ve Avrupa şampiyonu ilk Türk boksör olarak bilinen Cemal Kamacı, 1943 yılında Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Kapı köyünde dünyaya gelmiştir. Kamacı, on kardeşten en küçüğüdür. Küçük yaşta ailesi ile birlikte İstanbul’a giden boksör, spora okula giderken futbol oynayarak başlamıştır. Ancak Kamacı için futbol kariyeri beklediği gibi gitmemiştir. Çünkü Fındıkzade takımının yaptığı bir maç sırasında ayağı kırılmış ve futbol oynamaya ara vermek zorunda kalmıştır.

Spor kariyerine ilk kez futbol oynayarak adım atan Cemal Kamacı, sakatlanması ve futbolu bırakmasının ardından kariyerini farklı bir spor dalı olan boksta sürdürmüştür. Milli sporcumuzun boks kariyeri ise İstanbul Fatih Güreş Kulübü’nün boks şubesinden Ali Hoca’nın teşvik etmesi ile gerçekleşmiştir. Cemal Kamacı bu sayede henüz 14 yaşındayken boksa başlamıştır. Yeteneği kısa süre içerisinde fark edilen boksör, Fenerbahçe’ye geçmiş ve bir süre sonra boks takımının kaptanlığına kadar yükselmiştir.

Avrupa şampiyonu ilk Türk boksör Cemal Kamacı, o dönemde Türkiye’de profesyonel boks lisansı olmaması nedeniyle 1967 senesinde lisansını Avusturya-Viyana adına çıkarmak zorunda kalmıştır. Böylece profesyonel bir boksör olan Kamacı, 9 yıl süren amatör boksörlüğünün ardından milli takıma seçilmiştir. Milli takıma seçilen boksör, 1966 yılının sonlarına kadar 67 ve 71 kilolarda mücadele etmiştir. Bu müsabakalara çıktığı dönemde önemli başarılar elde etmiş ve iki kez Balkan ikinciliğini kazanmıştır.

Cemal Kamacı, 1972 yılında katıldığı Avrupa Şampiyonasında Fransız Roger Zami ile mücadele etmiş ve rakibini İstanbul’da yenmiş, Avrupa profesyonel boks şampiyonu unvanını almıştır. 1973 yılında yapılan müsabakalarda Avrupa şampiyonu unvanını İspanyol boksör Ortiz’e kaptırmıştır. Ancak Cemal Kamacı mücadeleci kimliği ve azmi ile 1975 yılında Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen müsabakalarda İspanyol Gomez Fouz’u yenmiş ve unvanını geri almıştır. Sonrasında ise 1976 yılında yaptığı üç maçta Avrupa profesyonel boks şampiyonu unvanını korumuş, dünya sıralamalarında 63,5 kg’da 4. sıraya yükselmeyi başarmıştır.  Sonuç olarak Cemal Kamacı, Avrupa şampiyonu ilk Türk boksör unvanını elde etmiş ve Türk boks tarihine adını yazdırmıştır. 11 Kasım 1976 senesinde ise İstanbul’da bir jübile maçı ile profesyonel boks hayatına veda etmiştir. 

Avrupa Şampiyonu İlk Türk Boksorümüzün Son Dönemleri

Başarılı milli boksörümüz, boksu bırakmasının ardından bir dönem Bağdat Caddesi’nde ve dört yıl kadar Suadiye’de yaşamıştır. Kızı Meltem’in vefatının ardından Sakarya’ya taşınan boksör, 1991 senesinde Benim Zaferim adını verdiği bir sinema filmi çevirmiş ve filmde kendi hayatını yine kendisi oynamıştır. Yaşının ilerlemesine rağmen her gün sabahları koştuğunu ve mekik çektiğini söyleyen Cemal Kamacı, boksun bir dövüş değil spor olduğunu ve gençlere şiddetle tavsiye ettiğini de açıklamıştır.

Bunların yanı sıra boksu bıraktıktan sonra siyasete atılan eski profesyonel boksör, Refah Partisi ile Fazilet Partisi’nden milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir. Diğer taraftan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınızı
Lütfen Adınızı Yazınız