Mirsad Türkcan: NBA’e Giden İlk Türk Basketbolcu

0
NBA’e transfer olan ilk Türk basketbolcusu Mirsad Türkcan
Mirsad Türkcan, NBA’e transfer olan ilk Türk basketbolcusudur.

NBA, Amerika’nın profesyonel basketbol ligidir. 1946 senesinde Basketball Association of America (BAA) adı ile kurulmuştur. Günümüzde dünyanın en çok takip edilen spor organizasyonu olma özelliğini taşıyan bu lig, 3 yıl boyunca BAA olarak anılmaya devam etmiştir. 1949 yılına gelindiğinde ise “National Basketball Association” NBA adını almıştır. Dünyaca ünlü logosunda yer alan sporcu silüeti ise 1960 ile 1974 yılları arasında Los Angeles Lakers’da oynayan Jerry West’tir. Bugün NBA’de yer alan takımlar, nefes kesen karşılaşmaları ve kadrolarında bulundurdukları efsanevi isimleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ancak bu lige ülkemiz basketbol takımlarından da çeşitli transferler gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcu ise Mirsad Türkcan olarak karşımıza çıkmaktadır.  Mirsad Türkcan’ın ardından Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur ve İbrahim Kutluay gibi Türk basketbolcular da NBA’de oynama fırsatı bulmuştur. Peki, NBA’ye transfer olan ilk Türk basketbolcu olma unvanına sahip Mirsad Türkcan kimdir? Ünlü basketbolcunun NBA kariyeri nasıl sonuçlandı?

Eski NBA Oyuncusu Mirsad Türkcan Kimdir?

Amerika’nın profesyonel basketbol ligi NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcu olan Mirsad Türkcan, 7 Haziran 1976 yılında Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinde dünyaya gelmiştir. Ancak asıl adı Mirsad Jahovic’dir. Pek çok önemli Amerikan, Fransız, Rus, İtalyan ve Türk basketbol takımında forma giyme fırsatı bulmuştur. Altyapıdan itibaren Türk basketbol takımlarında oynayan Mirsad Türkcan, sonrasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmiştir. Türk vatandaşlığına geçmesinin ardından ise Türkiye Milli Basketbol Takımı’nda oynamayı seçmiştir.

Ünlü basketbolcu, daha çocukluk yıllarından itibaren iyi bir basketbolcu olmayı hayal etmiştir. Hatta çocukluk döneminde oynadığı bir basketbol karşılaşmasında 25 ribaunt ile ne kadar savaşçı bir basketbolcu olacağının sinyallerini vermiştir. Ancak ne yazık ki o da Yugoslavya’nın bölünmesine neden olan iç savaştan etkilenenlerden birisiydi. Bu nedenle yakın akrabalarının özellikle de babasının yaşadığı Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. Türkiye’ye geldiğinde basketbolculuk kariyerinde Efes Pilsen, bugünkü adı ile Anadolu Efes ve Aydın Örs sayesinde parladı.

Tüm bunların yanında Mirsad Türkcan 18 Aralık 2005 tarihinde manken Dina Dzankovic ile evlenmiş ve bu evlilikten Nusret adını verdikleri bir çocukları olmuştur.

Oyuncumuzun NBA Kariyeri

NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcu olan Mirsad Türkcan için aslına bakılırsa bir devri başlatan oyuncu yakıştırmasını da yapabiliriz. Çünkü onun ardından pek çok ünlü basketbol oyuncumuz NBA’de oynama fırsatı bulmuştur. Ancak özellikle Mirsad Türkcan’ın NBA’ye gittiği yıllarda Avrupalı basketbolculara mesafeli davrandığı bir dönemdi. Bu nedenle de büyük beklentiler içerisinde gittiği NBA’de istenileni veremedi ve yalnızca bir sezon tutunabildi. 1998 senesinde 1. tur 18. sıradan Houston Rockets tarafından seçilen Mirsad, uyum sürecini atlatamadı ve orada yaşanan kutuplaşmadan da etkilenerek kalitesini ortaya koymasına rağmen Avrupa’ya dönme kararı aldı.

Mirsad Türkcan NBA’de sadece 17 maça çıkabilmiş ve bu süre zarfında fazla aktif olamamıştır. Ancak Avrupa’ya dönmesi ile birlikte efsane olarak anılacağı bir döneme girmiştir. Çünkü sonraki sezonlarda yıldızı yeniden parlayacak ve Euroleague’in unutulmaz oyuncuları arasında yer almayı başaracaktı. Adını Euroleague’in unutulmazları arasına kazımayı başaran Mirsad, hâlihazırda Türk basketbolunun en önemli basketbolcularından birisi olarak da bilinmektedir. Yine Euroleague’in en çok ribaund alan 4. basketbolcusu olma unvanını taşımaktadır.

Sonuç olarak NBA’de oynayan ilk Türk oyuncu olan Mirsad Türkcan; umursamaz, hırslı ve agresif olarak nitelendirilse de; Türk basketbolunun yetiştirdiği en yetenekli, başarılı ve yenilgiyi kabullenmeyen basketbolcularından birisi olarak anılmaya devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınızı
Lütfen Adınızı Yazınız