reklam
Home Sanat Türkiye Eurovizyon’a İlk Kez Ne Zaman Katıldı ?

Türkiye Eurovizyon’a İlk Kez Ne Zaman Katıldı ?

0
Semiha Yankı Türkiye adına Eurovizyon Şarkı Yarışmas'ına katılan ilk sanatçı

ilk Eurovizyon Temsilcimiz Semiha Yankı, Türkiyeyi 1975 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ‘Seninle Bir Dakika‘ isimli eserle temsil etmiştir. Maalesef beklediğimiz ve arzu ettiğimiz sonuç alınamadı ve Monaco’dan aldığımız 3 puan ile yarışmayı sonuncu sırada tamamladık.

ilk Eurovizyon Temsilcimiz Nasıl Seçildi ?

1975 yılında Eurovision’a gidecek şarkıyı belirlemek için TRT tarafından yarışma düzenlendi. Yarışmada halk jurisi ve TRT özel jürisinin oylamasına başvuruldu. Halk, gönderdiği posta kartları oyları ile Ali Rıza Binboğa‘nın Yarınlar isimli eserini birinci seçti. TRT özel jürisi ise Cici Kızlar‘a ait Delisin ve Semiha Yankı‘ya ait Seninle Bir Dakika isimli eserleri birinci seçti. Eşitlik kura çekimiyle bozuldu ve Semiha Yankı sözü H. Münir Ebcioğlu bestesi Kemal Ebcioğlu’na ait olan Seninle Bir Dakika şarkısı ile ülkemiz adına Eurovision şarkı yarışmasına katılmaya hak kazandı.

ilk Eurovizyon Maceramız Nasıl Geçti ?

1975 Eurovision Şarkı Yarışması 19 ülkenin katılımıyla İsveç’in başkenti Stockholm‘de düzenlendi. Temsilcimiz Semiha Yankı, Orkestra Şefi Timur Selçuk‘un yönetiminde 13.sırada sahneye çıktı. Bütün Tükiye TRT ekranlarına kilitlenmiş olsa da yarışma hüsranla sonuçlandı. Sadece Monaco‘dan aldığımız 3 puanla yarışmayı sonuncu tamamladık. Yarışmada Hollanda’lı Teach In grubu Ding a Dong isimli eserle birinci olurken İngiltere ikinci İtalya ise üçüncü sırada yarışmayı tamamladı. Türkiye yarışmada en düşük puanını Fransa’ya en yüksek 12 puanı ise Portekiz’e verdi.

Yarışma sonrasında yaşanan hüsran basında önemli tartışmalara yol açtı. Türkiye elemelerinde yer alan diğer şarkıların katılması halinde daha iyi sonuç elde edileceği savunuldu. Uzun yıllar gelen kötü derecelerden sonra 1995 yılında ilk başarımızı elde ettik. Şebnem Paker, 1995 Eurovizyon Şarkı Yarışması‘nda Dinle adlı şarkısıyla ilk kez üçüncü oldu. Türkiye’ye Eurovizyon tarihimizin ilk ve son birinciliğini ise Sertap Erener Everyway That I can adlı şarkıyla getirdi. Türkiye, yanlı ve taraflı puanlama sistemi nedeniyle belli bir süredir yarışmaya katılmamaktadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorum yapınızı
Lütfen Adınızı Yazınız

Exit mobile version